Koeraspordiklubi
566 000 75
info@topdog.ee

Puhtuse pidamine

29.04.2020

Puhtuse pidamine

Kutsikale puhtuse pidamise õpetamine nõuab kannatust, pühendumist ja palju järjepidevust. Ära heitu, kui sinu pingutustest hoolimata juhtub õnnetusi, kutsikas alles õpib uut käitumist ning tagasilöögid on normaalsed.


Kutsikate sobib väga hästi kindel päevakava. See õpetab neile, et on kindlad ajad söömiseks, mängimiseks ja väljas käimiseks.


Kutsikas suudab kontrollida oma häda umbes üks tund iga kuu kohta oma vanusest. Seega kui sul on kahekuune kutsikas, siis võiks teda välja viia iga kahe tunni tagant. See siiski on umbkaudne. Tihti suudavad kutsikad öö jooksul olla kauem pissimata. Mänguhoos ja aktiivses tegevuses võib koer käia tihedamini jooma ja seega ka tihedamini pissida.


Vii kutsikas õue võimalikult tihti, aga vähemalt iga kahe tunni tagant. Kindlasti vii ta välja peale ärkamist, mängimist ja söömist-joomist.


Kiida ja premeeri kutsikat iga kord kui ta õues oma häda teeb. Ära teda tegemise ajal sega, kuid premeeri kohe kui ta on häda teinud. Kutsikad lasevad ennast kergesti segada, seega võib pissimine pooleli jääda, kui liiga varakult kiitma hakkad.


Kui kutsikat saab õpetada vihjesõna peale häda tegema. Kui kutskas pissib või kakab, siis ütle talle vihjesõna, näiteks “piss-piss” vms. Kui häda tehtud, siis premeeri koera. Aja jooksul koer õpib, et see vihjesõna tähendab, et on häda tegemise aeg ning kui tal on vajadus selleks, siis selle sõna peale teeb seda. 


Toas olles jälgi kutsikat. Kui ta muutub rahutuks, hakkab kiunuma, haukuma, ust kraapima, kohta otsima või ühe koha peal keerutama, siis on mõistlik ta igaks juhuks välja viia, sest tõenäoliselt otsib ta võimalust häda teha.


Kui kutsikas teeb häda tuppa, ära teda kunagi selle eest karista. Karistamine tekitab temas segadust ja võib tekitada hirmu pissimise ees. Kutsikal on raske mõista, et teda karistatakse koha, mitte tegevuse eest. 

Kui tabad kutsika valesse kohta pissimiselt, võid ta ruttu sülle haarata ja välja viia. Tee seda neutraalselt, ära riidle koeraga samal ajal. Kui kutsikas õues pissib, siis premeeri ja kiida teda koheselt.

Korista hoolikalt koht, kuhu kutsikas pissis. Kui see jääb lõhnama, siis kutsikas arvab, et see ongi koht, kus peab pissil käima. Poodidest tasub vaadata spetsiaalsete ensüümidega lemmikloomade uriinilõhna eemaldamise spreisid.


Mõistlik on kutsikas õpetada kohe õues oma häda tegema. Kui see ei ole võimalik, siis võid kasutada toas ka ajalehte või spetsiaalset alust, millel kutsikas oma hädad peab tegema. Selleks pane kutsikas sellele kohale, kui tundub, et tal on häda. Kiida ja premeeri, kui ta teeb õigesse kohta. Ole puhtuse pidamise õpetamisel rahulik ja järjepidev. Üldiselt õpivad kutsikad puhtust pidama 4-5 kuuselt, kuid õnnetusi võib juhtuda ka kuni aastasel koeral.