Koeraspordiklubi
566 000 75
info@topdog.ee

Klikkerkoolitus

11.07.2020

Klikkerkoolitus

Klikkerkoolitus põhineb positiivse kinnistamise meetodil. Positiivne kinnistamine on meetod, kus koera (või ükskõik mis looma) premeeritakse soovitud käitumise eest. Seega keskendutakse sellele, mida loom teeb õigesti, mitte valesti. Teaduslikult on tõestatud, et näidates koerale, millist käitumist sa temalt ootad (selle asemel, et karistada teda vale käitumise eest), on palju suurem tõenäosus, et koer käitub soovitult.


Klikkerkoolituse alus on operantne tingimine, mida kirjeldas Burrhus Frederic Skinner.

Burrhus Frederic Skinner ja tema õpilased Marian Breland Bailey ja Keller Breland uurisid Teise maailmasõja ajal tuvide käitumist ning nende treenimise võimalusi.

Koerakoolituses leidis meetod laiema toetuse alles 1980. aastate lõpus. 1992. aastal hakkasid Karen Pryor ja Gary Wilkes pidama koeraomanikele seminare ning 1999. aastal ilmus Karen Pryori raamat "Clicker Training for Dogs”. Vaata ka: https://www.clickertraining.com/


Klikker on väike nupuga karbike, kus saab nupuvajutusega teha klõpsu (nn kliki). Klikkeri asemel kasutatakse ka plaksu, vilet või mõnda muud ühetaolist heli. 

Klikkerit kasutatakse nö õige hetke markeerimiseks. Hetke, mil su koer käitub nagu sa soovid. Seega kui koer kuuleb klikki, teab ta, et see, mida ta sel hetkel tegi, oli õige. 


Alguses ei tähenda klikk koera jaoks midagi. Selleks, et see omandaks tähenduse, tuleb koer nn “sisse klikkida” ehk siduda klikkeri klõps preemiaga. Tavaliselt kasutatakse klikkerkoolituses preemiana maiust. Alati, kui kasutad klikkerit tuleb koera ka premeerida, mitte “tühjalt klikkida”. 


Väga oluline osa on õigel ajastusel ning järjepidevusel. Ajastus peab olema täpselt õige. Klikkerit saab võrrelda fotoaparaadiga. See hetk, mil koer kuuleb klikki, salvestub pilt. Teisisõnu, see on pilt, mis jääb koerale meelde ja mille eest ta saab preemiat. Seega valel hetkel klikkides salvestad sa koerale valesid pilte, mida ta hakkab kordama. 
Miks kasutada klikkerit?

Positiivse kinnistamise puhul tuleb premeerida hetkel, mil koer sooritab soovitud käitumist. Kahjuks alati ei pruugi preemia koerani jõuda õigel hetkel. Näiteks jõuab maius koerani alles siis, kui koer hakkab juba lamamisest püsti tõusma. Raskemate harjutuste puhul, mida koera peab sinust eemal sooritama, on samuti väga keeruline kinnistada hetke, mil koer käitus soovitult. Klikkeriga saad markeerida täpselt õiget hetke ka siis, kui koer on sinust eemal või sul on maius alles taskus. 

Õiget hetke saad märkida ka oma häälega ja seda me tavaliselt ka teeme öeldes koerale “tubli” või “hästi”. Kahjuks pole see aga koera jaoks sama selge ja lihtne nagu klikker. Me kiidame oma koeri pidevalt ka väljaspool treeningut. Samuti ei kasutata enamasti treeningul alati ühte ja sama sõna. Seega koer ei seosta tihti kiidusõnu nii kindlalt preemiaga. Lisaks on klikker alati ühesuguse heliga ning tal pole emotsiooni, mida meie sõnade kohta öelda ei saa. 


Kuna klikker on koera jaoks nii selge ja lihtne abivahend, siis klikkeriga koolitatud koerad armastavad õppida uusi asju. Nad tahavad treenida ja pingutavad kõvasti, et saaks sinult kätte soovitud kliki. Klikkerkoolitus annab teile uue viisi suhtlemiseks, tugevdab sidet koeraga ning muudab koolituse lõbusaks.


Kuidas alustada?

Kõige pealt tuleb koerale näidata, et klikker tähendab alati preemiat. Esimese tee lihtsat harjutust, kus klikile järgneb preemia. Tee klikk ja kohe premeeri. Korda seda 7-10 korda. Tee selliseid treeningsessioone 2-3 korda. Nüüd peaks koeral selge olema, mida klikk endaga kaasa toob ning võid hakata klikkerit kaasama ka harjutustesse. Alustada tasuks käitumistest, mis on koerale juba selgemad, aga vajavad veel kinnistamist, ning alles siis võiksid täiesti uute käitumiste (võtete) õpetamise juurde minna.